
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 18.5 ns |
| Propagation Delay | 10.2 ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 9 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Type | 3-State |
| Logic Type | Shift Register |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2657
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31290
Ext.Price$0.31290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31290 | $0.31290 |
| 10 | $0.21886 | $2.18860 |
| 25 | $0.19578 | $4.89450 |
| 50 | $0.18250 | $9.12500 |
| 100 | $0.17013 | $17.01300 |
| 300 | $0.16000 | $48.00000 |
| 500 | $0.15047 | $75.23500 |
| 1000 | $0.14363 | $143.63000 |
| 3000 | $0.13527 | $405.81000 |
| 5000 | $0.12739 | $636.95000 |
